Serwis ma strukturę uczelni – każdemu uczestnikowi musi być przypisana właściwa rola na odpowiednim kursie. Żeby rozpocząć studiowanie trzeba przekroczyć drzwi uczelni i zapisać się w dziekanacie. Tutaj odpowiednikiem jest utworzenie nowego konta.
Rozpocząć trzeba od kliknięcia odnośnika „Zaloguj się”.

Gdzie się zalogować do serwisu eslp

To otworzy okno logowania. Pod instrukcją dla rejestrujących się należy kliknąć przycisk [Utwórz nowe konto]

Okno logowania

Teraz można przystąpić do tworzenia nowego konta.

Okno zakładania konta

Nazwa użytkownika to inaczej mówiąc login – krótka nazwa która potrzebna jest do procesu logowania, niewidoczna dla pozostałych użytkowników.  Login, jako połowa danych logowania, powinien być nieoczywisty dla osób postronnych (np. nie powtarzać imienia). Warto oprócz liter użyć też cyfr. W ten sposób zapewniamy sobie dodatkową ochronę poufności.

Hasło obwarowane jest wymaganiami podanymi w oknie logowania. Dobra praktyka to przygotowanie loginu i hasła na kartce, zanim się je wpisze do komputera. Czasem trzeba zmienić jakiś znak, a na papierze zostaje po tym ślad. Ostateczną wersję loginu i hasła zapisać na papierze i nie notować w komputerze, w postaci jawnego (czyli czytelnego dla ew. intruzów) tekstu.

Praktycznym rozwiązaniem jest dodanie, podczas pierwszego logowania, adresu serwisu do zakładek przeglądarki oraz zapisanie przez przeglądarkę danych logowania, jednakże pod warunkiem, że hasło zostanie zapisane lokalnie (w postaci zaszyfrowanej, na samym komputerze). To bardzo ułatwia wchodzenie do serwisu. Nie zapisujmy jednak danych logowania na zewnętrznych serwerach! Niektóre przeglądarki usilnie nakłaniają do zapisanie haseł na swoim koncie użytkownika. Zbyt często zdarzają się przecieki danych z wielkich firm o zasięgu globalnym…

E-mail podaje się dla pewności dwa razy. Serwis umożliwia założenie osobnych kont na ten sam adres mailowy, co przydatne może być małżonkom korzystającym z jednej skrzynki e-mail.

Wpisanie miejscowości i kraju jest pomocne dla administratora w rozróżnieniu przypisania użytkownika do właściwego kursu.

Konieczne jest zaznaczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez ESLP i akceptacja regulaminu. Ich teksty są dostępne w części „Regulamin i Zasady prywatności”.

Po kliknięciu przycisku [Utwórz moje nowe konto] na podany w formularzu e-mail powinno przyjść, wygenerowane automatycznie przez serwis, powiadomienie o założeniu konta, które trzeba zaakceptować klikając odnośnik (odsyłacz, link) w tym e-mailu. Warto pamiętać, że wiele programów pocztowych automatycznie traktuje wiadomości wysyłane przez automaty stron internetowych jako spam. Gdy oczekiwanie na  powiadomienie się przedłuża, trzeba sprawdzić również folder (katalog) niechcianej poczty.
W przeciwnym wypadku po tygodniu takie niezatwierdzone konto samoistnie wygaśnie.

Jeżeli potwierdzenie mailowe nie nastąpi w ciągu doby, konieczny jest kontakt mailowy z Administratorem. 

Ostatni etap zapisu na kurs należy do Administratora serwisu, który zatwierdzi konto użytkownika, nada odpowiednią rolę i dopisze do właściwego kursu.
Podstwą do tego działania dla Administratora jest lista uczestników z Uczelni przyjmującej zapisy na kurs,  zgodnie z Regulaminem Kursu (osobnym wobec Regulaminu serwisu ESLP).

Ostatnia modyfikacja: piątek, 15 grudnia 2023, 20:26